Hogyan mozog a l?
A prtacsont als zleti nylvnya emelknt mkdik a patacsont s a prtacsont kztt, s lehetv teszi a lb knny, gyors mozgst. A lb tulajdonkppen csupn ktfajta n segtsgvel mozog:
a lbnyjt inak, amelyek a patacsonthoz csatlakozva, ell a lbakon helyezkednek el; az ujjhajlt inak, amelyek a lb hts rszn tallhatak. A patacsont mellett htul tallhat nyrcsonthoz csatlakoznak a nyjtn bizonyos rszei, ez a rzkds tomptsra szolgl. A l slya a patafalra nehezedik, nem a talpra. Nagyon rvid pillanatokra, vgta kzben, a l egsz slya csupn az egyik lb patafalra nehezedik! A pata llapota befolysolja a l mozgst, kzrzett s teljest kpessgt egyarnt.
KNNY GETS – RITMUS S EGYENSLY
A kezdk az getst sokszor nagyon kellemetlennek talljk. Amikor elemelkednek a nyeregben, hamar elvesztik az egyenslyukat. Knny getskor kvetjk a l mozgst – gy mindjrt biztosabban rezzk magunkat.
KNNY GETS, HOGY CSKKENTSD A RSZKDST
Egy gyakorlott lovas szmra a sebes gets kilse nem okoz gondot. Lazn felveszi a l mozgst, s a leszortott sarkakkal lefel irnytja a lendletet, ezzel cskkenti a rzkdst. A kezd azonban minden lpsnl alaposan sszerzkdik. A knny gets jval egyszerbb az szmra. Ha megtanultad kvetni a l mozgst, lvezni fogod ezt a jrmdot.
MUNKRA!
A knny gets nem olyan megerltet: mindenekeltt egyensly s ritmus krdse. Elszr viszont ezt is futszron kell gyakorolni.
Elbb lpsben gyakorolj: a nyeregben lsz s elveszed a kengyelt: most felemeled az lepedet a nyeregbl, a kvetkez lpsnl pedig visszalsz. Tbbszr gyakorold ezt a mozgst: felllni, lelni, felllni, lelni –mg nem megy egszen egyenletes ritmusban. Mieltt nekiindulsz, ellenrizd a lbtartsodat: a kengyelnek a talp prnja alatt kell lennie, a sarok lefel irnyul, a lbszr a l oldaln nyugszik. A boka mozgkony marad, s a lbfej hegye a l szja fel mutat. Kezedet tartsd nyugodtan az els nyeregkpn. Egyenesedj fel anlkl, hogy homortanl. Vllaidtl a trdeiden keresztl a lbujjaid hegyig fggleges vonalnak kell hzdnia. Adj vilgos jelet a lovadnak, hogy getni kezdjen. getsben llj fel minden msodik temre, s kzben tmaszd meg magad a trdeiddel. Az egyms utni patadobbansoknak jl el kell klnlnik. Lelskor igyekezz puhn a nyeregbe csszni. Figyelj az egyenletes ketts temre: felllni, lelni, elllni, lelni. Szmold a ritmust: egy, kett, egy, kett. Kezdetben a kezeiddel a nyeregre tmaszkodhatsz, vagy fl kzbe veheted mindkt kantrszrat, s a msikkal a l srnybe kapaszkodhatsz. Lazn kvesd a l mozgst. LPSRE TLLTANI
Az lltshoz nhny flpardot adsz. lj ki nhny taktust, s egyenestsd ki a felstestedet. Hagyd, hogy a l egyenletesen a szrra tmaszkodjon, s vedd vissza a lapockidat.
GETS: LENDLETES JRMD
Az gets kttem: a l egyszerre fog talajt a jobb mells s a bal hts lbval, aztn jn a szabad lebegs pillanata, majd a bal mells s egyidejleg a jobb hts lb fog talajt. Egyes lovaknak egszen nagy trtfog lpsk van, nluk a lebegsi fzis rendkvl rzkletes. Msok gy emelik meg a patikat, hogy kzben a htuk alig mozdul (ilyen Alkony). Ez utbbiak getshez a kezdknek knnyebb alkalmazkodnia.
TEREPEN
Ha mr rjttnk a fortlyra, a knny gets igen knyelmess vlik, s j hossz ideig tudunk majd gy lovagolni. A l is nagy tszakaszokat kpes getsben megtenni; nem frad ki olyan gyorsan, mint a vgtban, s az izletei sincsenek annyira megterhelve. Terepen mindig knny getsben lovagolunk, hogy ne vegyk tlsgosan ignybe a lovat.
!FIGYELEM, HIBA!
Semmi esetre se kapaszkodj a kantrszrba. Amg nem vagy biztos magadban, tmaszkodj a kezeiddel a nyeregre, vagy kapaszkodj a l srnybe! Fontos, hogy a kezeid nyugodtak legyenek, mivel a egybknt rntst rez a szjban, s lpsbe esik vissza. Kezeidet tartsd alacsonyan, s a knykd maradjon laza.
gyelj r, hogy ne ess vissza kemnyen a nyeregbe, ez a l szmra kellemetlen. Kerld el azt is, hogy tlsgosan htra lj a nyeregben, mert nehezedre fog esni a fellls a kvetkez temnl.
Vigyzz arra, hogy felllskor ne grbtsd be a htadat, de a medencddel se gyere tlsgosan elre. Msrszt viszont nem szabad homortanod sem a derekaddal.
J TUDNI
A jobb vagy bal lbon getni
A knny gets esetben egy diagonlis lbpr elrelendlsekor llunk fel. A msi pr lb elrelendlsekor visszalnk a nyeregbe. Hogy tudd, melyik lbon getsz, nzd meg a l lapockit: melyik kerl elre, amikor felllsz? Ha a jobb lapocka, akkor jobb lbon getsz. Ha a bal, akkor pedig bal lbon. Ciklusonknt kt patadobbanst hallunk: a bal hts s a jobb mells, valamint a jobb hts s a bal mells lb fldet rsekor.
Mitl hres Kincsem?
,,A verhetetlen"- gy emlegetik a kis srga kanct, amely 54 futsbl 54 alkalommal gyzzz, s gy bekerlt a Guinnes Rekordok Knvbe is. Kincsem 1874-ben ltta meg a napvilgot, s mr ktvesen, a versenyplyra kszlve, a trningben magcsillogtatta leend kpessgeit, majd 1876. jnius 21-n, els versenyben Berlinben knny gyzelmet aratott. S ezzel elkezddtt Kincsem vilgraszl karrierje. Ngy versenyvadon t sorra verte meg Eurpa legjobb telivrjeit Berlintl Baden-Badenen, Prgn, Pozsonyon, Bsen t a pesti lversenyplyig. Olyan verseny is akadt, ahol senki sem volt hajland killni ellene, s a tulajdonosnak lovakat kellett brelnie, hogy fussanak vele, vagy egyszeren ,,egyedl krljrt", mert nem volt, aki megprblt volna versenyre kelni a verhetetlennel. 54 futsbl csak egyetlen eset akadt, amikor lovasa knnyelmsge miatt holtverseny alakult ki kzte s egy Prince Giles the First nev mn kztt, s az akkori szablyok rtelmben a tulajdonosok vlaszthattak. megfelezik a pnzdjat, vagy jrafutjk a versenyt. A mn tulajdonosa boldogan belenyugodott volna a holtversenybe, Balskovich Ern azonban ragaszkodott ahhoz, hogy jra lefussk a futamot. Msodszorra Kincsem knnyen, hat hosszal verte meg ellenfelt...Kincsem utols versenyt 1879 oktberben Pesten futotta a Kancadjban, majd a tpiszentmrtoni Balskovich-birtok mnesbe kerlt, ahol hrom kanca-s kt mncsikt hozott a vilgra. Azt a teljestmnyt, amit Kincsem ghezvitt, a vilgon egyetlen l sem tudta megismtelni, de mg megkzelteni sem. 54 futsbl 54 gyzelem ngy versenyv alatt, hat orszg tizenhrom klmbz versenyplyjn-Kincsem tnyleg mlt a ,,verhetetlen" nvre!
Mi a lverseny?
Lverseny alatt az get- s a galoppversenyeket rtjk. Mindkettben egyszerre tbb lovat indtanak a plyn, s az eredmnyt a gyorsasg dnti el. Az getversenyeken a lovak a specilis ktkerek kocsi, az gynevezett sulky el fogjk. A sulkyban l a hajt, s a lovaknak a starttl a clig csakis getsben-teht anlkl, hogy beugrannak vgtba - kell megtennik a tvot. A galoppversenyen a zsok a lovon l, n minl gyorsabb vgta sztnzve a lovat, igyekszik a tbbieket lehagyva, elsknt a clba rni. A Galoppversenyeken bell lteznek sk-, gt- s akadlyversenyek. A gtversenyekenm a lovaknak svnyakadlyokat is t kell ugraniuk, az akadlyversenyeken pedig rgztett akadlyokat s elg komoly szintklmbsgeket kell legyznik. A legnehezebbnek tartott akadlyversenyek Eurpban: a csehorszgi Pardubicben rendezett verseny a hrhedt Taxis - rokkal, valamint az angliai iverpool Grand National. Minden v legjelentsebb versenye a derby, amelyet a galopp- s azgetlovak szmra is megrendeznek. Agalopp lovak szmra a legnagyobb dicssg a hrmas korona, a Tripe Crown megszerzse, amelyet az a l kaphat meg, amelyik hromvesen megnyeri a hrom legrangosabb verseny, a Nemzeti Dj, a Derby s a St. Leger mindegyikt.
Mitl hidegvr a l?
A melegvr s hidegvr fajtk megklnbztetsnek alapja termszetesen nem sz szerint rtend, azaz nem az ereikben kering vr hmrsklete, hanem legjellemzbb tulajdonsgaik alapjn kaptk ezt az elnevezst. A ,,hidegvr” az ide sorolhat fajtk vrmrskletre utal, ugyanis ltalban nyugodtabbak, lomhbbak melegvr trsaiknl. De kllemkben is sok a klnbsg. A hidegvr fajtk tmegesebbek, nagyobbak, ers csontozatak. Legtbbjknl ers bokaszrzet lthat, s mg szrzetk –elssorban srnyk s farkuk- is dsabb, ersebb szl, mint a finomabb testfelpts melegvr lovak. A hidegvr fajtkat ltalban nehezebb munkra, nagy terhek hzsra, valamint mezgazdasgi munkhoz hasznljk. Munkabrsukat inkbb a nagy erkifejts, nem pedig a kitarts s az llkpessg jellemzi. A kzpkorban sok hidegvr jelleg lovat lovagoltak, mivel a pnclos lovagok nehz, sokszor tbb szz kilogrammos felszerelst egy finomabb l el sem brta volna, s j nhny mai htaslfajta sei kztt is tallunk hidegvrket. A hidegvr fajtk tbbsgt, s inkbb a tenysztk lelkesedse, megszllottsga tartja letben ket, nem pedig a hasznlhatsg. Azokban az orszgokban, ahol a lhst rendszeresen fogyasztjk, a hidegvr fajtkat hstermelsre is tartjk s tenysztik.
|